Průvodce po Sub Salix

Posadili jste se pod vrbou, ale nevíte si rady? Co dělat dál? Do čeho se pustit? Kde najít básně a kde povídky? A jaké tu vlastně všechny jsou? Pak je tu pro Vás náš průvodce, díky kterému snad budete o něco moudřejší.

V čítárně Pod vrbou se aktuálně nachází něco přes 1500 pergamenů, tedy více než tisíc příběhů psaných veršem i prózou, dlouhých i krátkých, úsměvných i strašidelných. Aby vůbec bylo možné se v takovém množství literatury vyznat, ulehčili jsme to Vám i nám množstvím rubrik, které najdete v pravém menu.

Tady je tedy slibovaný klíč k tomu, co ve které z nich hledat:

* Kancelář Sub Salix * obsahuje všechna sdělení od vedení čítárny. Všechny takové články budou podobně označeny hvězdičkami, aby se odlišily od jiných literárních děl.

Svitky pergamenu jsou jednorázové povídky bez pokračování. Jsou orientačně rozděleny do několika podkategorií, abyste si mohli vybrat, na co zrovna máte náladu.

Sekce Z časů dávno minulých ukrývá soutěžní příspěvky do pisatelských klání, která v čítárně kdy probíhala. Pokud mohu doporučit, věnujte pozornost například Spisovatelskému klání, svitkům Z paláce Šalamounova nebo legendárnímu Drabble maratonu. Nejnovějším kláním v této rubrice je letní soutěž z roku 2018 Vrba ve víru živlů.

Další rubriky zahrnují povídky na pokračování. Aktuálně u nich přibývá označení D nebo N, podle toho, zda jsou Dokončené nebo Nedokončené.

Z domu barda Beedleho zavane atmosféra klidu a pohody. Tento obdivuhodný muž už je sice nějakou dobu po smrti, ale v poslední vůli svou knihovnu plnou pohádek odkázal naší škole.

Z knihovničky Levandule Brownové, zkráceně L.B., si též můžete nějaký ten svitek vypůjčit. Tato slečna bývala studentkou naší školy. Po jejím odchodu zde zbyla obsáhlá sbírka romantických příběhů.

Původně jsme neměli vůbec v plánu sekci Z knihovny K. Popletala do Sub Salix zařadit, ale když bývalý pan ministr viděl, jak se nám jen kupí nabídky od nejrůznějších dobrodinců, byl přesvědčen, že jeho sbírka tu nesmí chybět. Ministr svou sbírku nijak nezaměřil, najdete tu co se jinam nevešlo. Namátkou se zde ukrývá třeba unikátní Stromopsaní nebo vysoce oceňovaný Simirajský bojovník.

Na vlnách fantazie Z křídel můr máte jedinečnou možnost nahlédnout do kanceláře profesorky Anseioly Jasmis Rawenclav, přesněji řečeno pročíst si některé práce jejích nadaných studentů Literárního semináře.

Z Malfoy Manor si nemusíte odnést ty nejhezčí vzpomínky. Knihovna tam je vskutku obsáhlá a mohli byste strávit mnoho hodin mezi všemi těmi temnými, tragickými a depresivními příběhy.

Zamilovaní, a nejen ti, jistě ocení sbírku Z milostných psaníček. Jde o veškeré zamilované vzkazy, které kdy došly zabalené ve valentýnkách.

Z vánočních dárků se za ta léta podařilo vybalit spoustu literárních pokladů. Dílka s věnováním, která byla zabalena v hedvábném papíru, zavázána mašlí a darována pod vánočním stromečkem si můžete přečíst právě tady.

Vergilius byl básník, který provázel Danta peklem. Z Vergiliova stolu si tedy můžete vypůjčit mnoho veršovaných příběhů.

V další rubrice Ze sálu soutěží najdete vybraná dílka z pisatelských soutěží, které probíhají v hradních zdech.

Ze STOklas pocházejí příběhy věru speciální. Vesničku byste nepovažovali za žádný div, dokud byste nezabrousili do místní knihovny, kde najdete jen drabbles, stoslovná literární dílka.

Ne všichni se rádi bojíme, ale kdo ano, měl by nakouknout do sekce Ze strašidelného vrchu, tam si určitě přijde na své!

Ze zámku Feérie si můžete vypůjčit asi největší množství svitků. Snová země s rozsáhlými archivy fantasy povídek, které tam existují v mlžném oparu a tady se stávají skutečnými knihami.

Poslední rubrika Ze zdí hradu obsahuje povídky, které se odehrávají v rámci světa našich Hogwarts.

*

Pokud jste nenašli, co jste hledali, zkuste Vyhledávání dole v pravém menu. Případně se Vám může hodit stránka Autoři v levém menu, kde jsou všichni, kteří v posledních měsících vydali nějaké literární dílko.

A jestli si přesto nebudete vědět rady, napište nám!

Za redakci Sub Salix
Helenia Kukková


Aktualizováno 8. srpna 2018.