Průvodce po Sub Salix

Posadili jste se pod vrbou, ale nevíte si rady? Co dělat dál? Do čeho se pustit? Kde najít básně a kde povídky? A jaké tu vlastně všechny jsou? Pak je tu pro Vás náš průvodce, díky kterému snad budete o něco moudřejší.

V čítárně Pod vrbou se aktuálně nachází něco přes 2500 pergamenů,  příběhů psaných veršem i prózou, dlouhých i krátkých, úsměvných i strašidelných. Aby vůbec bylo možné se v takovém množství literatury vyznat, ulehčili jsme to Vám i nám množstvím rubrik, které najdete v pravém menu.

Tady je tedy slibovaný klíč k tomu, co ve které z nich hledat:

* Kancelář Sub Salix * obsahuje všechna sdělení od vedení čítárny. Všechny takové články by měly být označeny hvězdičkami, aby byly snadno odlišitelné od literárních děl.

Literární bobříci je složka obsahující příběhy prozatím nejtěžšího spisovatelského klání. Lovcem literárních bobříků se může stát jen ten, kdo dokáže sepsat třináct různých příběhů podle předem daného zadání a žánru. Lov poprvé probíhal ve školním roce Zima 2021 a po krátké přestávce byl vyhlášen i dlouhodobý lov. K podmínkám lovu se dostanete přes odkaz v hlavním menu.

Svitky pergamenu obsahují jednorázové povídky bez pokračování. Jsou orientačně rozděleny do několika podkategorií, abyste si mohli vybrat příběh, na který zrovna máte náladu.

Z adventního kalendáře se o Vánocích vyloupávají krátké příběhy, básně či drabble z per profesorů i studentů, kteří tak všem zpříjemňují čekání na Štědrý den.

Sekce Z dávných časů ukrývá soutěžní příspěvky do spisovatelských klání, která v čítárně kdy probíhala. Pokud mohu doporučit, věnujte pozornost například Spisovatelskému klání, svitkům Z paláce Šalamounova, legendárnímu Drabble maratonu, či unikátnímu Stromopsaní. V případných podrubrikách naleznete příběhy na pokračování. Nemáte-li rádi nedokončené příběhy, věnujte pozornost označení na konci názvu. Příběhy označené písmenem D jsou již dokončeny.

Z domu barda Beedleho zavane atmosféra klidu a pohody. Tento obdivuhodný muž už je sice nějakou dobu po smrti, ale v poslední vůli svou knihovnu plnou pohádek odkázal naší škole.

Z knihovničky Levandule Brownové, si též můžete nějaký ten svitek vypůjčit. Tato slečna bývala studentkou naší školy. Po jejím odchodu zde zbyla obsáhlá sbírka romantických příběhů.

Původně jsme neměli vůbec v plánu sekci Z knihovny K. Popletala do Sub Salix zařadit, ale když bývalý pan ministr viděl, jak se nám jen kupí nabídky od nejrůznějších dobrodinců, byl přesvědčen, že jeho sbírka tu nesmí chybět. Ministr svou sbírku nijak nezaměřil, najdete tu co se jinam nevešlo.  nebo vysoce oceňovaný Simirajský bojovník.

Na vlnách fantazie Z křídel můr máte jedinečnou možnost nahlédnout do kanceláře profesorky Anseioly Jasmis Rawenclav, přesněji řečeno pročíst si některé práce jejích nadaných studentů Literárního semináře.

Z Malfoy Manor si nemusíte odnést ty nejhezčí vzpomínky. Knihovna tam je vskutku obsáhlá a mohli byste strávit mnoho hodin mezi všemi těmi temnými, tragickými a depresivními příběhy.

Zamilovaní, a nejen ti, jistě ocení sbírku Z valentýnských přání. Jak již název naznačuje, v sekci se nachází zamilované vzkazy, které kdy došly zabalené ve valentýnkách.

Z vánočních dárků se za ta léta podařilo vybalit spoustu literárních pokladů. Dílka s věnováním, která byla zabalena v hedvábném papíru, zavázána mašlí a darována pod vánočním stromečkem si můžete přečíst právě zde.

Z večerního strašení se někomu možná udělá špatně, ale někoho třeba pobaví. V této sekci naleznete strašidelné halloweenské příběhy. Pokud se rádi bojíte, tady si určitě přijdete na své.

Nebo si můžete vybrat spletený příběh Z velikonočního košíku. Sekce byla otevřena v roce 2021 a doufáme, že každý rok do ní přibyde mnoho spletených příběhů.

Vergilius byl básník, který provázel Danta peklem. Z Vergiliova stolu si tedy můžete vypůjčit mnoho veršovaných příběhů.

V další rubrice Ze sálu soutěží najdete vybraná dílka z pisatelských soutěží, které často probíhají v hradních zdech.

Ze STOklas pocházejí příběhy věru speciální. Vesničku byste nepovažovali za žádný div, dokud byste nezabrousili do místní knihovny, kde najdete jen drabbles, což jsou stoslovná literární dílka. Naleznete zde i jeden příběh na pokračování sepsaný formou drabbles na předem zadaná témata – Město moře a železa.

Ze zámku Feérie si můžete vypůjčit asi největší množství svitků. Snová země s rozsáhlými archivy fantasy povídek, které tam existují v mlžném oparu a tady se stávají skutečnými knihami.

Poslední rubrika Ze zdí hradu obsahuje povídky, které se odehrávají v rámci světa našich Hogwarts.

*

Pokud jste nenašli, co jste hledali, zkuste Vyhledávání dole v pravém menu.

A jestli si přesto nebudete vědět rady, napište nám!

Za redakci Sub Salix
Eillen McFir Elat a Helenia Kukková


Aktualizováno 21. května 2021