Dlouhodobý lov literárních bobříků

V průběhu školního roku Zima 2021 došlo v čítárně k nečekané události. Ke kořenům vrby se nastěhovala třináctičlenná bobří rodinka. Zajímavé na této rodině byla jejich fascinace příběhy. Každého bobříka navíc lákal jiný žánr. A tak bylo vyhlášené spisovatelské klání, které nemělo do té doby v čítárně obdoby.

Celý školní rok mohli autoři lovit třináct literárních bobříků. Lov to byl nesmírně náročný a přesto se našlo mnoho spisovatelů, kteří si jej nenechali ujít. Odměnou za lov jim byl speciální předmět, respektive speciální zvířátko. Lovci, kteří ulovili všech třináct bobříků si odnesli svého vlastního bobříka, který jim od té doby dělá společnost.

Litovali jste, že jste se do lovu nezapojili? Unikl vám některý z bobříků a přišlo vám zbytečné se dál snažit? Nebo jste mladšími studenty, kteří se do školních zdí dostali až po skončení klání? Pak vás možná potěší, že lov bobříků v daném školním roce neskončil – právě naopak! Nadále máte možnost ulovit si svých třináct bobříků a získat tak svého vlastního bobřího společníka. Stačí jen být odvážný, sbalit si svoji KáPéZetku (Kalamář, Pero, Zápisník) a dát se do lovu.

Dovolte mi představit vám bobříky čekající na vaše ulovení. Oproti původnímu kolu jsou však teď bobříci už trošku více nároční a jejich lov bude mít pár podmínek. Ti z vás, kteří sledovali lov v přímém přenosu jistě poznají, že jde o stejné podmínky, které byly stanoveny v bonusovém kole lovu.

1 – Bobřík smíchu
První bobřík je děsný smíšek a pořád se něčemu směje. Od Vás tedy chce sepsání humorného příběhu. Příběh může být komický, ale neurazí jej ani kdyby byl tragikomedií.

Příběh musí být v délce nejméně 1000 slov.

2 – Bobřík strachu
Druhý bobřík rád každého straší. A ještě raději by byl vystrašen. Sepíšete děsu plný příběh, po kterém se bude bobřík bát usnout?
Příběh se musí odehrávat v prostorách knihovny.

3 – Bobřík spánku 
To třetí bobřík má zase problémy se spánkem. Ne a ne usnout. Zkusil už snad všechno. Jen jediné ještě nevyzkoušel a to nechat si přečíst pohádku. Dokážete sepsat pohádku, po které náš bobřík usne pevným spánkem?
Příběh musí obsahovat veršovanou ukolébavku.

4 – Bobřík tajemných dálek
Čtvrtý bobřík miluje dálné země. Jeho nejoblíbenější je Japonsko. Navíc si zamiloval jejich styl básnění a byl by tak rád, kdybyste mu sepsali 12 haiku – pro každý měsíc v roce jedno – bude vás zbožňovat.
K dvanácti měsíčním haiku je dále nutné připsat 4 o ročních obdobích.

5 – Bobřík sta chvil
U pátého bobříka není třeba zbytečného rozepisování. V
aše dílo se musí odehrávat v zimě.
Další podmínkou je, že se musí jednat o half-drabble, tedy o útvar o přesně 50 slovech.

6 – Bobřík cizích světů
Šestý bobřík je milovníkem příběhů plných magie a kouzel. Příběh, kterým ulovíte tohoto bobříka, bude tedy
spadat do kategorie fantasy.
Příběh musí obsahovat fantaskní prvky a být zasazen do našeho reálného světa.

7 – Bobřík budoucích dnů
Sedmý bobřík je milovníkem věcí budoucích. Pro ulovení bobříka budoucích dnů budete muset sepsat sci-fi příběh. Bude se odehrávat na naší planetě v budoucnosti nebo v hlubokém vesmíru? To je jen a jen na Vás!
V příběhu se nesmí cestovat vesmírem.

8 – Bobřík velkých citů
Osmý bobřík je duší romantik a po Vás chce, abyste mu sepsali romantický příběh, který však nemusí mít šťastný konec (to prý nechá jen a jen na Vašem uvážení). Hlavní je, aby chytil za srdce a dojal nás.
Příběh musí být napsán formou milostných dopisů

9 – Bobřík veršů
Devátý bobřík nemluví jinak, než ve verších a ulovíte jej jedině tak, že sepíšete báseň o minimálně 12 verších a to v obkročném rýmu. Obkročný rým je takový, ve kterém se rýmuje 1. verš se 4. veršem a 2. verš se 3. veršem. Vzorec pro tento rým je abba.
Báseň musí být napsána na téma Snění.

10 – Bobřík toulavých bot
Desátý bobřík je neposeda a pořád by někde vandroval. Bobříka toulavých bot ulovíte, když sepíšete příběh týkající se výletu. Můžete popsat svůj (dramatický) zážitek z výletu, nebo krátký zápisek cestovatele o jeho cestě divokou přírodou (či ještě divočejším velkoměstem). Fantazii se meze nekladou.
Příběh musí být o cestě za sebepoznáním.

11 – Bobřík městských legend
Jedenáctý bobřík je schraňovatelem městských legend. A že už jich ve své sbírce má! Tu o černé sanitce možná také znáte.
Příběh musí být městskou legendou o Tajemném stopaři.

12 – Bobřík ponaučení
Dvanáctý bobřík je znám tím, že rád dává ponaučení do života. K jeho ulovení stačí sepsat krátkou bajku s ponaučením.
Příběh bude bajkou, která bude končit ponaučením „Než poznáš jiné, musíš nejdřív poznat sebe.“

13 – Bobřík volnosti
Třináctý bobřík je svým způsobem lenoch, a tak jej ulovit nebude nic složitého. Má rád volnost, nechce být ničím vázaný, a proto i Vám dává tvořící svobodu. Napsat si můžete cokoliv Vás jen napadne.
Byť má bobřík rád volnost, pro dlouhodobý lov si přeje, aby se příběh odehrával ve Vatikánu.

-*-

Tak co, lovče. Máš dost odvahy dát se lovu?

Pokud se nebojíš, zašli své dílo prostřednictvím hradní brigády. Odměnou ti bude v případě úspěchu nejen ulovený bobřík, ale i peněžní odměna. A po získání všech třinácti bobříků navíc obdržíš svého vlastního Literárního bobříka, který ti bude na hradě navždy dělat společnost.

Podmínkou účasti je zveřejnění díla v čítárně. Po domluvě je však možné příběh vydat anonymně.

Dle podmínek brigády Sub Salix je možné měsíčně ulovit pouze dva bobříky.

*

Seznam úspěšných lovců řazený postupně podle pořadí úspěšnosti.

V rámci klání v průběhu školního roku Zima 2021

  • Nebelbrach Mechacha
  • Indris Elwinor
  • Mia Whitebear
  • Newika Shelley Lovecraft
  • Cesmína Hardy
  • Petromila Nivalis
  • Bibi Anne
  • Connor Ian McBrownnies
  • Vilja Carrie Dechant

V rámci dlouhodobého lovu