* Šperkovnice královny Magdalény *

* Šperkovnice královny Magdalény *

„Budete si přát ještě něco, Výsosti?“

„Ne, ne, to je dobré, Anno, děkuji,“ usmála se od zrcadla na svou komornou a ta s úklonou opustila komnatu.

Stařičká královna se znovu zkoumavě zadívala na odraz své tváře a pozorovala detaily. Pak vzala ze stolku kartáč a znovu několikrát pročísla dlouhé prameny stříbřitých vlasů. Zdálo se to téměř nepředstavitelné, že kdysi byly světle hnědé a leskly se jako lakované dřevo. Jak to všechno tak rychle uteklo!
Královna se zastavila pohledem na dřevěné šperkovnici před sebou. Ach, ta by mohla vyprávět…

S jemným úsměvem si vzpomněla na svou maminku a páté narozeniny, ke kterým tuto šperkovnici dostala jako dárek. Maminka jí tehdy kladla na srdce, že o šperkovnici se každá žena dobře stará a ukládá do ní své poklady. Již tenkrát se ale Magdaléna rozhodla, že do ebenové skříňky nebudou patřit tretky z drahých kovů a kamenů, ale úplně jiné bohatství: opravdové cennosti, které jsou pro ni důležité. První z nich se stal ohnutý špendlík, který našla pod stolem u maminky v pokoji – vzpomínka na den, kdy se dozvěděla, že bude královnou.

Královna se pousmála a přejela něžně dlaní po dřevěném víku. No vida, a už je to přes osmdesát let… Nenápadná truhlička z ebenového dřeva vystlaná nejjemnějším tmavorudým saténem byla za ta léta svědkem mnoha událostí. Viděla ji plakat i se smát, viděla ji zuřit nad nespravedlností světa a okolí, viděla ji bránit se rodině i bránit rodinu… Ať se v Magdalénině životě dělo cokoli, byla u toho. Stála neochvějně pořád na tom samém místě pod zrcadlem. Nikdy nezakolísala. Vždy věrně střežila královnina největší tajemství. Za odměnu nyní obsahovala celý její život.

***

Královna Magdaléna se narodila roku 1700. Prožila téměř celé 18. století a ze všech důležitých momentů svého života si střádala drobnůstky ve své šperkovnici. Před Vámi teď leží truhlička plná pokladů… Co se v ní skrývá? Drobné předměty, běžné i výjimečné, všechny mají ale pro královnu obrovskou hodnotu, jsou stejně důležité jako vzpomínky na události, ke kterým se vážou. Co všechno má královna ve své šperkovnici a jaké okamžiky jí tyto drobnosti připomínají? Otevřete víko, jednu z nich si vyberte a pusťte se do psaní…

Jistě jste si všimli mezi vypsanými soutěžemi i jedné s příhodným názvem Šperkovnice královny Magdalény a s pořadovým číslem I. S pomocí své fantazie si vyberte (vymyslete) předmět, který by mohl v královnině šperkovnici být, napište na 4-10 palců příběh, ke kterému onen předmět patří, a pošlete jej jako příspěvek do zmíněné soutěže. Takových soutěží se během podzimu objeví celkem 7, můžete tedy sepsat až sedm střípků z jakékoliv etapy královnina života – od pěti let, kdy šperkovnici dostala od své maminky, až po moudré stáří. Jen dávejte pozor – jsme v 18. století, tedy mezi lety 1701 až 1800, a reálie a okolnosti příběhu tomu musí co nejvíce odpovídat. Zároveň nechci žádné fantasy, zůstaňme, prosím, v realitě.

S trochou štěstí a tvůrčího nadšení vznikne pestrá paleta okamžiků, odraz jednoho života, jednoho století. Vše ovšem záleží jen a jen na Vás 🙂

Případné otázky směřujte do mého sovince, ráda je zodpovím, bude-li to v mých silách.

Za všech okolností
nezměrnou kupu fantazie přeje

Helenia Kukková


Autorkou ilustrací je Hekatea Centaurix.

3 komentářů

 1. Magnolia Calder
  Zář 3, 2018

  No potěš koště! Zajímavé, záludné a asi i zatraceně náročné… Let’s do it! xD Rozhodně se aspoň pokusím, tohle je bezvadná výzva.

 2. Keša
  Zář 5, 2018

  Dobrý večer,
  mě to zaujalo. Ta šperkovnice mi totiž připomenula jinou, kterou u sebe, podle psané knižní předlohy, nosila Angelika. Těch knih je opravdu hodně, a asi nepřekvapí, že skutečně zajímavé to začne tam, kde skončí film 🙂 I ona má ve své šperkovnici podivné předměty, naostřené pero básníka Špíny, dýku jednoho z šéfů podsvětí, lahvičku „mumí“ a další…

 3. Helenia Kukková
  Zář 6, 2018

  Vidíte, to mi úplně uniklo 🙂 Budu si muset Angeliku přečíst…
  Tak se budu těšit na Vaše příspěvky!

Odeslat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *