Filozofická úvaha – Být nejlepší?

Být nejlepší?

Co znamená být nejlepší? Být na vrcholu? Být uznáván? Být lepší než ten vedle vás? Proč vlastně být nejlepší? K čemu to je? Pouze k tomu, abyste byli uznáváni a měli se lépe než ostatní? Ne! Být nejlepší, to je to, co nám odmalička vtloukávají do hlavy : „Musíš být lepší než on. Musíš se víc snažit. Musíš být nejlepší! Nesmí tě dohnat! Nesmí být lepší jak ty! Jsi nejlepší, tak i nejlepším zůstaň!“ Tohle nám odmalička vtloukávají do hlavy, ale proč? Proč se máme snažit být nejlepší, být lepší než náš nejlepší přítel nebo dokonce vlastní bratr? Pravda, je to přirozená lidská soutěživost, co nás k tomu vede, ale hlavně závist a také to, že nás uspokojuje, když nám někdo jiný závidí. Nesnášíte někoho? Buďte lepší jak on! Ať vám závidí! Všichni kolem nás chtějí, abychom byli těmi nejlepšími, ale proč? Chtějí si snad vykompenzovat to, že oni nejlepšími být nemohli? Nebo pro nás chtějí jen to nejlepší? Být na vrcholu má spoustu výhod.

Představme si, jaké by to bylo, když by se nikdo nesnažil být lepší než ostatní. Dalo by se říct, že by zde byl klid. Ano, sport by zřejmě zanikl, ale také by to mohlo být pouze pobavení, a ne jen soutěž o to, kdo je lepší, rychlejší či silnější. Především by byli všichni čestní. Nikdo by se nesnažil podrážet nohy druhým jen pro to, aby mohl být lepší jak oni a aby byl v něčem první. Vždyť lidi kvůli tomu být nejlepší jsou schopní i zabíjet. Ale proč?! Protože to od nich společnost očekává, požaduje to od nich, a pokud nebudou nejlepší, tak jako by neexistovali. Ještě horší je, když se člověk snaží ze všech sil a poté ho předběhne někdo, komu k tomu stačí pouhý talent. Mnoho vražd je ze závisti či zloby právě kvůli tomu, že jeden předběhl toho druhého. Ale proč?! Vždyť je to nesmysl. Je nesmysl k tomu tlačit i své děti, i když pravda, dnes je pozdě s tím přestat, protože ten, kdo v dnešní době není nejlepší, je prostě mimo. Možná si říkáte, že řešit téma, proč být nejlepší, je absurdní, ale tak absurdní to není. Jak jsem psal, má to své výhody, ale ještě více záporů. Mezi klady může patřit pokrok, rozvoj, vědění. Ale otázka zní: vyzkoumali bychom nové technologie i bez toho, abychom se pokoušeli být lepšími? Všichni se snaží být nejlepší a podle toho to pak v dnešní době vypadá. Namyšlení puberťáci si dokazují, že jsou lepší než ti mladší tím, že je šikanují. Musí si dokázat, že nejsou tak nicotní. Fotbalový fanoušci totéž. Hooligans dokazují, že jejich tým je lepší než tým toho druhého. Ale proč, když se to ukáže na hřišti? Je pravda, že většina to dělá jen kvůli rvačce, ale rvou se proto, aby dokázali kamarádům, že jsou lepší než ti z druhého týmu! Proč se toto děje? Protože to do nás od malička rvou, jak jen mohou. Tlačí nám do hlavy, abychom prostě ti nejlepší byli a abychom si to nenechali vzít. Ano, je to správné nenechat si vzít to, co je vaše, ale v určité míře. K tomuto vedou i války, dokázat si, že váš stát je lepší než ten druhý, že jste bohatší, že máte schopnější generály, že právě a jen vy jste ten nejlepší vůdce a že není nikdo lepší jak vy. Být nejlepší ve škole, to je kladné, protože to vede k motivaci mít dobré výsledky. Pokud chcete být lepší než ten druhý, musíte mít lepší známky, a to je zrovna jedno z těch kladných hledisek toho, proč být nejlepší, ale je už poté špatné, když někdo nemá zájem být lepší než ti druzí a drží se na průměru a jiní se mu smějí. Šikana ve školách souvisí právě s tímto – jste lepší než někdo jiný, a tak mu to chcete i ukázat, aby si to uvědomil. A tak mu to dáte přímo najevo svým chováním, které mu zřejmě nebude zrovna příjemné. Ukážete mu, že to VY jste ten LEPŠÍ a ON je ta NULA. Stále dokola se ptám proč, proč, proč?! Kdybych měl spočítat, kolikrát jsem zde použil slovo proč, ani na prstech 4 rukou by to nestačilo. Dokazování si, že jste lepší než někdo jiný tím, že ho ponižujete, už není soutěživost, ale pocit méněcennosti, který tkví uvnitř vás, ale to už je souboj jen mezi vámi a vaším nitrem.

2 komentáře

  1. Martin Lerelin
    Bře 16, 2015

    Čtyři Dohody – Zdá se mi to nebo to je úvaha z tzv. "Čtyř dohod"? Je to kniha ale taky existuje divadelní záznam od Duška, který to vysvětluje.

  2. Charles
    Bře 22, 2015

    – Ne.. vymýšelel jsem to sá ma tu knihu/divadelní hru ani neznám. Bylo to na soutěž, takže bych si netroufnul to odněkud obšlehnout 🙂

Odeslat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *